Řecký ostrov Milos je málo známý, ve skutečnosti překvapivě krásný ostrov v jihozápadní části souostroví Kyklady v Egejském moři.
Stránka je soukromý cestopis.


Ostrov Milos - obrázek záhlaví

Mandrakia

Mandrakia ostrov Milos

Mandrakia je původně rybářská vesnice a je známá i díky vyhlášené restauraci vařící vyhlášené speciality z darů moře. Najdeme zde také pláž Tourkothalassa. Zátoka pod kostelíkem je plná rybářských loděk a barevných "garáží" pro loďky vybudovaných ve skále.O Mandrakii

Zavítali jsme sem celkem 2x, poprvé za krásného počasí a za týden, kdy bylo velmi frišno a foukal silný severní vítr. V druhém případě (s předchozí opakovanou návštěvou Sarakinia) jsme si užívali divoké krásy bíle pěnícího moře.

Mapka Mandrakia - ostrov Milos

 

 

Mandrakia je kouzelné místo. Směrem k němu vede seshora pěkná asfaltová silnice a je vidět, že návštěvnost v hlavní sezóně je značná, najdete zde velké parkoviště (bezplatné) a mobilní toalety. Při příjezdu po levé straně můžete na pobřeží vidět v zátoce pláž jménem Tourkothalassa, je ale uzounká a ze začátku spíše kamenitá, dále písek. My jsme na pláži nebyli, prý ji občas trápí odpadky a znečištěné moře.

Mandrakia - ostrov Milos

Zátoka pod kostelíkem je plná rybářských loděk a barevných "garáží" vybudovaných ve skále. Celá Mandrakia se pyšní barevnou výzdobou typickou pro Kyklady :), kromě typického pravoslavného kostelíčku zde můžete vidět malé apartmány a jak již bylo řečeno, je zde restaurace jménem Medusa. Popravdě, vždy když jsme šli kolem Medusy, lidé čekali až se uvolní místo (telefonická rezervace prý není možná). Medusa nabízí řadu specialit, např. chobotnici na víně a další dobroty.

Mandrakia - ostrov Milos

Ulovené chobotnice. Mandrakia - ostrov Milos

 

 

Chybu neuděláte, když projdete kraj Mandrakie a pokocháte se výhledy, dále při procházce můžete pokračovat východním směrem po skalách. Nás asi na hodinu adoptoval zrzavý kocour a hrál si na pejska když nás jako ocásek doprovázel. Jako všude v Řecku (a nejen na Milosu) i zde naleznete spoustu divoce žijících koček žebrajících na turistech něco dobrého do bříška.

Mandrakia - ostrov Milos

 

Mandrakia - ostrov Milos

 

Mandrakia - ostrov Milos

 

 

 

Klíčová slova: Mandrakia, pláž, mapka, Milos, Řecko, Medusa, Tourkothalassa 

 Zajímavé odkazy: Blog Naše Řecko