Řecký ostrov Milos je málo známý, ve skutečnosti překvapivě krásný ostrov v jihozápadní části souostroví Kyklady v Egejském moři.
Stránka je soukromý cestopis.


Ostrov Milos - obrázek záhlaví

Kleftiko

Kleftiko na řeckém ostrově Milos je komplex nevšedních sopečných bílých skal vytvořených vlnami moře a nárazy větru zasazený v tyrkysových vodách Egejského moře. Jeho fotografie jsou hodně používané v turistických průvodcích propagujících Řecko a staly se ochrannou známkou Milosu. Na Kleftiku můžete obdivovat gigantické skalní útvary vystupující z moře a některé končí na písečných plážích, jiné vytvářejí chráněné zátoky, zátoky a jeskyně, kde námořníci obvykle rádi zakotví své lodě. Jméno zřejmě pochází od pirátů protože Kleftiko bylo v minulosti používáno jako ochrana lodí před silnými větry Egejského moře.
Kleftiko ostrov MilosO Kleftiku

Kleftiko jsme navštívili jen jednou a to při okružní plavbě okolo ostrova, škoda že k dispozici nejsou fotky z leteckého pohledu nebo z pevniny, ukázaly by toho více. Hezké ucelenější fotky naleznete třeba zde

To nemění nic na skutečnosti, že jde o velmi krásné místo s průzračnou vodou. Občas můžete potkat označení "Kleftiko beach" které je zavádějící, koupat se tu samozřejmě dá, ale velká pláž jako taková tu není. Úplně nejčastější řešení jak Kleftiko zažít je oběhnout v Adamantasu (hlavní město a přístav) kanceláře a vybrat si výlet po vodě, kanceláře naleznete porůznu na hlavním nabřeží mezi tavernami, v přístavu také kotví menší lodě s privátními nabídkami, takže je na vás co si vyberete. Ceny lodních výletů jsou různé, jak již bylo naznačeno jezdí se z Adamantasu, asi nejlevnější jsme viděli (a podnikli) celodenní plavbu okolo ostrova (9 - 17 hodin) za cenu 45 EUR/osoba. Ceny se pohybují podle délky a obsahu výletu a také typu lodě. Ještě dodávám že se jezdí pouze za příznivých povětrnostních podmínek a končí se většinou s koncem sezóny koncem září/začátkem října.

Celodenní plavba okolo ostrova se nám líbila, na koupání se stavělo na hodinu Kleftiku a dalších 2 místech (první teď nevím, druhá byla Plathiena beach), hodinová pauza na občerstvení a koupání byla také na ostrově Kimolos.

Mapka Kleftiko - ostrov Milos

Na Kleftiko se dá vyrazit i po "souši", autem po "místní" cestě a po vlastních sestoupit nad Kleftiko a obdivovat seshora. Teď když se ohlédnu zpět mrzí mě, že jsme to neudělali, orientační guglácká mapa je zde

Kleftiko - ostrov Milos

Kleftiko - ostrov Milos

Kleftiko - ostrov Milos

Kleftiko - ostrov Milos

Kleftiko - ostrov Milos

Kleftiko - ostrov Milos

Klíčová slova: Kleftiko, mapka, ostrov, Milos, Řecko 

 Zajímavé odkazy: Blog Naše Řecko